Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Kalbos

« Atgal

2008-10-21
Dr. Laimos Andrikienės pasisakymas EP diskusijoje dėl ES Komisijos ir Tarybos pareiškimų dėl ES - Rusijos santykių

Dr. Laima Andrikienė
Pasisakymas EP diskusijoje dėl ES Komisijos ir Tarybos pareiškimų dėl ES - Rusijos santykių
EP plenarinė sesija
Strasbūras, 2008 10 21

Rusijos - Gruzijos karas ir jo pasekmės primygtinai parodė, kad Europos Sąjungai būtina rimtai persvarstyti jos santykius su Rusija, kaip teisingai pastebėjo ir ponia Europos Komisijos narė. Be to, ES ir Rusijos „biznis kaip visada" turi būti sustabdytas, kol Europa negaus iš Rusijos aiškių atsakymų į kelis labai svarbius klausimus.

Būtina pasakyti, kad Europa privalo rasti būdą, kaip kalbėti su Rusija nauju, skirtingu nei iki šiolei, stipresniu balsu. To priežastis yra tai, kad Rusija sugrįžo prie  19 amžiaus „įtakos zonų" politikos, arba paprasčiau sakant, prie realpolitik doktrinos. Rusijos kalbos apie privilegijuotus interesus jos kaimynystėje yra geriausias to įrodymas. Realpolitik sustiprina agresyvus nacionalizmas namuose ir valstybių, supančių Rusiją,  įvardijimas priešais. Šioje situacijoje Europai ypatingai svarbu suprasti, kad reikia taikyti griežtesnius poveikio instrumentus.

Europos reakcija į Rusijos - Gruzijos konfliktą ir jo pasekmes buvo įvairi. Apskritai, galima pajusti, kad ES ir Rusijos santykiai grįžta į senas vėžes - „biznį kaip visada". Tai vyksta nepaisant to fakto, kad Maskva iki šiol pilnai neįvykdė savo įsipareigojimų dėl kariuomenės išvedimo, ir dar svarbiau, pripažino Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomybę.

Jei ES yra verčiama priimti Rusijos sąlygas dėl po konflikto susidariusios status quo, tada tai, kas atrodė esą ES diplomatinė pergalė, gali pavirsti reikšmingu politiniu ir diplomatiniu pralaimėjimu.

Sugrįžimas prie „biznio kaip visada" nelaukiant, kol Maskva pilnai įgyvendins savo įsipareigojimus, panašu į nusiraminimą.

Europai reikia įtraukti Rusiją, bet tai ji turi daryti principingai ir nuosekliai.

ES poveikio svertai Rusijai yra riboti, tačiau Rusija neabejotinai reaguotų į vieningą Vakarų poziciją. Be to, Rusija yra labai jautri viskam, kas susiję su jos tarptautine padėtimi ir prestižu (pavyzdžiui, svarstymai G7 ar G8). Tyrimų programos technologijų srityje, prekybos susitarimai dėl branduolinio kuro taip pat domina Maskvą.

ES privalo išlikti stipri ir nuosekli, siūlydama ir įgyvendindama savo viziją, kaip jos partnerystė su Rusija turėtų plėtotis.