Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Kalbos

« Atgal

2008-10-17
L.Andrikienės kalba Europos Parlamente susitikime su p. Ingrid Betancourt

Dr. Laimos Andrikienės kalba
Europos Parlamentas
Briuselis
2008 m. spalio 9 d.

Gerbiama p. Ingrid Betancourt,

Būdama ELP-ED koordinatore Žmogaus teisių pakomitetyje, noriu prisijungti prie mano kolegų sveikinimų Jums atvykus į Europos Parlamentą ir į Žmogaus teisių pakomitetį.

Ačiū už Jūsų puikią kalbą, už Jūsų mintis iš visos širdies išsakytas vakar plenariniame posėdyje, kurios buvo jaudinančios ir suteikiančios daug peno pamąstymams apie mūsų visuomenę, mūsų vertybes ir mūsų ateitį.

Manau, kad turiu pasakyti, jog 2005 m. vasarį aš nuvykau į Bogotą pirmą kartą. Šio vizito priežastis buvote Jūs, Ingrida, Ingridos Betancourt išgelbėjimas. Belgijos senatorės inicijavo šią kelionę ir paprašė šių rūmų narių prisijungti prie jų komandos. Aš nusprendžiau važiuoti. Mes nuvykome į Kolumbiją, kur mums buvo suorganizuota daug susitikimų su oficialiais asmenimis, žurnalistais, kurių metu daug sužinojau apie Jus ir apie kitų žmonių, pagrobtų FARC, likimus. Mes taip pat susitikime su įvairių nevyriausybinių organizacijų atstovais, pagrobtų asmenų šeimų nariais įskaitant ir Jūsų mamą p. Jolandą, Claros Rojas mamą bei daug daug kitų.

Taigi aš esu laiminga matydama Jus čia, tarp mūsų, ir kaip Jūs teisingai pabrėžėte vakar, trys tūkstančiai žmonių, trys tūkstančiai sielų yra įkalintos FARCo, jų išlaisvinimas turi būti mūsų darbotvarkėje.

Po mano vizito Bogotoje, 2005 m. rugsėjį Europos Parlamente surengėme konferenciją apie taikos procesus Kolumbijoje. Šis renginys buvo skirtas paskatinti naujas ir efektyvesnes ES iniciatyvas siekiant stabilumo ir taikos Kolumbijoje.

Konferencijoje dalyvavo įvairių nevyriausybinių organizacijų atstovai bei prof. Eduardo Pizarro Leongómez, Reparacijos komiteto prezidentas, Kolumbijos Viceprezidentas Francisco Santos, prof. Antanas Mockus, buvęs Bogotos meras ir kandidatas į prezidentus 2006 m. prezidentiniuose rinkimuose Kolumbijoje; p. Eduardo Herrera Verbel, Taikos proceso komandos koordinatorius taip pat buvo čia su mumis ir dar daugelis kitų. Jūsų vardas buvo minimas taip dažnai, kad man atrodė, jog ir Jūs buvote su mumis.

Visi žinojome, kad keletą dešimtmečių Kolumbijos vidaus situacija buvo dramatiška, su nesuskaičiuojamomis žmogžudystėmis, grobimais ir įvairiais kitais smurtiniais veiksmais, teroro viešpatavimu, palaikomu partizanų, ypatingai jautrūs klausimai kaip narkotikų gamyba ir vartojimas, žmogaus teisių pamynimas, su visomis šiomis problemomis valstybės valdžia nesugebėjo susidoroti.

Akivaizdu, kad kova su prievarta, žmonių grobimu, kitais žmogaus teisių pažeidimais gali būti sėkminga tik pašalinus narko mafijos šaknis. Suprantu, kad Kolumbijai reikia mūsų paramos, kaip ir mūsų pastangų kovoti su narkotikais Europoje. Stebėtojai mano, kad praktiškai neįmanoma laimėti karo tik karinėmis priemonėmis, neįsitraukiant į dialogą, turint omenyje Kolumbijos geografinius duomenis ir jos armijos silpnumą.

Noriu Jums pateikti du klausimus:

1) Ar prezidentas Uribe ir Kolumbijos vyriausybė daro pakankamai, kad atstatytų taiką ir stabilumą šalyje? Kaip dėl Teisingumo, tiesos ir reparacijos įstatymo - ar šis įstatymas efektyviai įgyvendinamas? Įstatymas dėl taikos ir susitaikymo - ar šis įstatymas pateisina vadovybės ir Kolumbijos žmonių lūkesčius? Kaip, Jūsų nuomone, reikėtų spręsti problemas dėl FARC ir su jais susijusiais asmenimis?

2) Kolumbija buvo pasirinkta kaip viena iš valstybių, kuriai ES teikia pirmenybę sprendžiant žmogaus teisių klausimus. Kolumbijos taikos procesas susilaukia tarptautinio palaikymo, rengiami reguliarūs susitikimai, kuriuose dalyvauja Kolumbijos atstovai bei įvairūs tarptautiniai dalyviai, įskaitant ES atstovus. Kaip vertinate tarptautinės bendruomenės ir ypač ES vaidmenį Kolumbijoje? Kur mes turėtume kreipti daugiau dėmesio ir koncentruoti savo pastangas?