Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Kalbos

« Atgal

2008-04-21
Laima Andrikienė dėl vizų kainų ukrainiečiams ir baltarusiams

Dr. Laima Andrikienė, ELP-ED
EP plenarinė sesija
Strasbūras
2008 04 21

Ką bekalbėtume šiandien apie vizų kainas baltarusiams ir ukrainiečiams, aišku viena - šioje srityje būtini neatidėliotini sprendimai, ir juos turi priimti ES.

ES su Ukraina pasirašė naują vizų režimo palengvinimo susitarimą, kaip ir su Rusija, Moldova, vakarų Balkanų valstybėmis, o su Baltarusija net derybos dėl tokio susitarimo nepradėtos, nes A.Lukašenka nesuinteresuotas, kad Baltarusijos piliečiai pamatytų, kaip gyvena laisvasis pasaulis ir svarbiausia - kad jis gyvena daug geriau nei baltarusiai.

Vizų kainų klausimas išlieka aktualus kalbant ne tik apie Baltarusiją, bet ir apie Ukrainą. Faktas, kad Ukrainos piliečiai už Šengeno vizą moka 35 eurus, dar neišsprendžia problemos, nes vizų palengvinimo režimas galioja tik nedidelėms Ukrainos piliečių grupėms. O Baltarusijos atvejis dar iškalbingesnis - baltarusiai už Šengeno vizą moka brangiausiai, tiksliau - tai yra kaina, kurią jie moka už A.Lukašenkos diktatūrą.

Ar tokia ES vizų politika yra adekvati padėčiai ES rytiniame pasienyje? Manau, kad ne. Statistika rodo, kad Lenkija viena kasmet vien Ukrainos piliečiams išduoda apie 600 000 vizų, kai visos Šengeno valstybės kartu paėmus - 300 000.

Prieš tapdamos Šengeno erdvės dalimi Lietuva, Latvija, Lenkija buvo nustačiusios labai mažas vizų kainas Baltarusijos piliečiams: Lenkija ir Lietuva - vos 5 eurus, Latvija iš viso nemokamai išduodavo vizas; Lenkija, Lietuva ir Latvija kasmet baltarusiams išduodavo 400 000 vizų, ir tai yra tris kartus daugiau nei išduodavo visos senosios Šengeno valstybės kartu paėmus.

Sakykite, ar mums patinka tai, kad vos 26 proc. Baltarusijos piliečių kada nors yra buvę bent vienoje ES valstybėje, o 60 proc. baltarusių per pastaruosius trejus metus nė karto nebuvo susitikę su užsieniečiu? Žinoma, kad ne!

Mes, Europos Sąjunga turime rasti efektyvų šios problemos sprendimo būdą, nes iš savo patyrimo žinome: geriau vieną kartą pamatyti ES, negu šimtą kartų apie ją išgirsti.