Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Kalbos

« Atgal

2004-09-14
Diskusija dėl Europos Komisijos pareiškimo „Situacija Baltarusijoje"

Dr.Laimos Andrikienės kalba Europos Parlamente, Strasbūre

Ačiū, ponas pirmininke.

Gerbiamas pirmininke,

Baltarusija yra Lietuvos, o tuo tarpu ir ES kaimynė, ir mums tikrai ne vis tiek, kas vyksta toje šalyje. Kaip žinome, Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, politiškai izoliuotas Vakarų valstybių dėl žmogaus teisių pažeidimų ir žiniasklaidos laisvės ribojimo šalyje, visomis priemonėmis siekia trečios prezidento kadencijos 2006 m. vyksiančiuose valstybės vadovo rinkimuose. Klausimas, kuris bus teikiamas referendumui, rengiamam spalio 17 d., suformuluotas labai paprastai ir suprantamai Baltarusijos žmonėms: „Ar jūs leisite pirmajam respublikos prezidentui A. Lukašenkai dalyvauti kaip kandidatui į prezidentus valstybės vadovo rinkimuose?".

Baltarusijos žmonėms A.Lukašenka aiškina taip pat paprastai (cituoju): „Kaip ir žadėjau jums anksčiau, jeigu nuspręsiu dalyvauti 2006 m. prezidento rinkimuose, aš būtinai pasitarsiu ir paprašysiu jūsų leidimo. Aš taip ir elgiuosi", sakė jis per Baltarusijos valstybinę televiziją.

Šiandien, kaip ir anksčiau Europos Parlamente, buvo paminėta daug žmogaus teisių pažeidimo, spaudos laisvės ribojimo faktų, universitetų, NVO uždraudimo atvejų. Deja, Baltarusijos žmonės mažai žino apie tai, kad jų padėtis, jų gyvenimas rūpi mums. Europos Parlamento, kitų demokratinio pasaulio institucijų, lyderių pasisakymai šia tema, jei ir pasiekia Baltarusiją, tai gerokai iškraipyti, pateikiami Baltarusijos piliečiams kaip pasaulinio kapitalizmo noras, bandymai diktuoti baltarusiams, kaip jiems reikia gyventi.

Informacija, kurią baltarusiai suranda internete, kuri yra jiems prieinama, yra mažiau cenzūruojama, tačiau kompiuterizacijos laipsnis toje šalyje yra menkas, todėl didžioji visuomenės dalis maitinama tik valstybine propaganda.

Mes turime pasiekti, kad objektyvi informacija pasiektų Baltarusijos piliečius jiems įprastais kanalais.

Siūlau: tvirtindami 2005 m. ES biudžetą turime rasti lėšų transliuoti  radijo, galbūt ir televizijos laidas baltarusių ir rusų kalbomis, kurias galima būtų rengti kartu su baltarusių žurnalistais ir transliuoti jas iš kaimyninių šalių - Lietuvos, Lenkijos, kaip tai buvo daroma iki 2001 metų. Keli milijonai eurų per metus ES nenuskurdintų, tačiau, mano manymu, būtų kur kas efektyvesnis pilietinių, demokratinių iniciatyvų ir tradicijų stiprinimo būdas, nei siųsti Europos Parlamento, Europos  Sąjungos delegacijas stebėti rinkimus, atlikti monitoringą, fiksuoti situaciją de facto.

Ačiū.

Delfi, 2004 09 14
http://www.delfi.lt/news/economy/Media/article.php?id=5110350

Omni laikas, 2004 09 14
http://www.omni.lt/?i$9359_127772$z_199646

ELTA, 2004 09 14