Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Kalbos

« Atgal

2006-09-14
Laima Andrikienė apie Šiaurės dimensijai skirtos Baltijos jūros regiono strategiją

Kalba EP Užsienio reikalų komiteto posėdyje, svarstant pranešimą dėl Šiaurės dimensijai skirtos Baltijos jūros regiono strategijos

Briuselis
2006 09 14

Džiaugiuosi, kad Užsienio reikalų komitete svarstome dokumentą, skirtą Baltijos jūros regionui. Noriu padėkoti pranešėjui Alexander Stubb, taip pat kolegoms Toomas Ilves, Christopher Beazley ir kitiems, kurių iniciatyva buvo parengta Strategija Baltijos jūros regionui, pristatyta Europos Komisijai, kitoms suinteresuotoms institucijoms, ir šiandien jau turime pranešimą, kurį svarsto Europos Parlamentas.

Baltijos jūros regiono svarba Europos Sąjungai po paskutinės ES plėtros labai padidėjo. Baltijos jūra tapo ES vidaus jūra, ES šiaurine jūra, mare nostrum. Be to, tai regionas, turintis dideles plėtros galimybes. Neabejotinai kolegos teiks pasiūlymus svarstomam dokumentui, ir aš tą patį padarysiu, bet į kai kuriuos dalykus jau šiandien norėčiau atkreipti dėmesį.

Strategija, kuri buvo parengta Baltijos Europos parlamentarų grupėje, suformuluotos keturios prioritetinės sritys, kurioms reikėtų koncentruoti turimus resursus. Viena jų - saugumas, visų pirma energetinis saugumas. Todėl pranešime pasigendu dėmesio šiai sričiai. Manau, kad būtų logiška dokumente minėti ir Baltijos jūros dugnu rengiamo tiesti dujotiekio projektą, Baltijos jūros regiono projektą, Vokietijos - Rusijos projektą, šių valstybių vadovų palaimintą aukščiausiu lygiu. Juk pranešime minimi daug mažesni regiono projektai, o Baltijos dujotiekis nutylimas. Šis projektas per daug didelis, kad jis galėtų būti ignoruojamas ar nutylėtas.

Antra sritis - aplinkosauga, ypač Baltijos jūros išsaugojimas. Akivaizdu, kad ir šiame kontekste mano jau minėtas projektas turi būti paminėtas. Beje, visai nemaišytų paraginimas, kad su nepriklausomų ekspertų atliktos šio projekto poveikio aplinkai studijos išvadomis būtų supažindinta aplink Baltijos jūrą esančių valstybių visuomenė, nes nerimo ir spekuliacijų, iš kurių kyla nereikalingos įtampos ir priešpriešos, turime daugiau nei reikia.

Ir trečia: suprantu, kad Šiaurės dimensija yra jau įprastas terminas ES senbuvėms. Šiaurės dimensijai jau keleri metai skiriamos ir ES biudžeto lėšos. Žinoma, galima strategijos Baltijos jūros regione finansavimą pateikti ir po Šiaurės dimensijos kepure, tačiau manau, kad Europos Parlamentas, įvertindamas Baltijos jūros regiono svarbą ir potencines galimybes, turėtų ryžtis strategiją Baltijos jūros regione finansuoti atskira biudžeto eilute.

Buvo laikas finansuoti Viduržemio jūros regiono programą, tame regione padaryta ir daroma tikrai daug. Dabar atėjo laikas Baltijos jūros regiono strategijai. Tai neabejotinai duos naudos visai ES.

Suomija, Švedija, Estija, Lietuva, Latvija, Vokietija, kitos valstybės - parodykite kitą regioną Europos Sąjungoje, ne atskirą valstybę, o regioną, kur būtų tokie BVP augimo tempai, kur per artimiausius septynerius metus galima tikėtis realizuoti sukauptą augimo potencialą, kur galima tikėtis  ryškaus proveržio. Kito tokio regiono ES nėra!