Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Apie darbą

« Atgal

2008-12-08
Mindaugas Klusas. "Nereikalingi žmonės" Briuselyje

"Nereikalingi žmonės" Briuselyje
Mindaugas KLUSAS
Lietuvos žinios, 2008 12 08 

Praėjusį ketvirtadienį Europos Parlamente (EP) buvo rodomas lietuviškas režisieriaus Mario Martinsono filmas "Nereikalingi žmonės", atstovavęs Lietuvai Europos kultūrų dialogo kino festivalyje.

Europos Komisija ir Europos Taryba 2008 metus paskelbė Europos kultūrų dialogo metais (EKDM). Šia proga Europos Sąjungos (ES) sostinėje ir šalyse narėse vyko ir tebevyksta daugybė šios programos renginių. Vienas iš jų - Europos kultūrų dialogo kino festivalis, ekranuose nušviečiantis tautų savastį ir jose gyvenančių kitataučių bendruomenių santykius. Ištisus metus EP vyko kino seansai, pristatantys ES šalių režisierių kūrybą. EKDM kino programą gruodį užbaigia trys kino juostos. Viena iš jų - lietuviškas latvių režisieriaus M.Martinsono filmas "Nereikalingi žmonės".

Kultūrų panašumai
Pasižiūrėti filmo ir pabendrauti su režisieriumi iš anksto registravosi pusantro šimto žmonių. Tačiau smuikininko ir
irigento Yehudi Menuhino vardu pavadintos salės vestibiulyje susirinko kur kas daugiau. Tvyrojo vyno kvapas ir klausimas - kiek furšeto dalyvių taps tikraisiais žiūrovais? Mat kai kurios EP tradicijos, pasak čia dirbančių lietuvių, ne itin skiriasi nuo mums įprastų: į renginį tūlas ateina malšinti alkio, o visa kita - buvę nebuvę. Vis dėlto pesimistinė įžvalga nepasitvirtino. Ragautojai ir skanautojai tapo seanso dalyviais ir užsėdo visas salės kėdes. Didesnę jų dalį sudarė ES įstaigose dirbantys lietuviai. Apsilankė ir Lietuvai atstovaujantys europarlamentarai Eugenijus Gentvilas, Justas Paleckis.

Emigracijos tema
"Šiuo metu turėčiau būti virš Atlanto - skristi į Los Andželą pristatyti savo filmo, tačiau esu laimingas būdamas čia, su jumis", - po kino seanso į žiūrovus kreipėsi filmo kūrėjas M.Martinsonas. Iš pradžių jis "apšildė" publiką atsakinėdamas į ankstesniuose susitikimuose gautus klausimus. Vėliau gavo naujų ir per gerą pusvalandį sudomino auditoriją filmo kūrimo peripetijomis ir nuoširdumu.

Renginio ir lietuviškosios kino programos globėja europarlamentarė Laima Andrikienė pasidžiaugė, kad toks festivalis vykdomas ir Lietuva gali dalyvauti dialoge lygiavertiškai. Ji pabrėžė, kad "Nereikalingi žmonės" pateikia kelias šiuolaikinei visuomenei aktualias politines, ekonomines ir kultūrines linijas. "Viena iš jų yra emigracija. Ką reiškia palikti gimtąją šalį, kaip emigracija keičia mūsų elgesį ir mąstymą - visa tai yra šiame filme", - kalbėjo L.Andrikienė.

"Vykstant sudėtingiems globalizacijos procesams svarbu ne tik išsaugoti savo tautinę tapatybę, bet ir įsigilinti į kitų tautų kultūrinius savitumus, problemas, suprasti skirtumus bei panašumus. Tik tokiu būdu vyks dialogas tarp tautų ir bus įgyvendintas ES šūkis - "Vienybė įvairovėje", - kalbėjo Lietuvos atstovybės ES, taip pat prisidėjusios prie juostos populiarinimo, kultūros atašė Vida Gražienė.

Reikšmingiausias
Europos kultūrų dialogo festivalyje rodyti filmą "Nereikalingi žmonės" pasiūlė Goethe's institutas Briuselyje. Kaip ir kodėl buvo pasirinkta būtent ši juosta, taip ir liko neaišku. Tačiau, reikia pripažinti, kad pastaruoju metu reikšmingesnių filmų Lietuvoje nebuvo sukurta. Jis vienintelis keliauja per aukščiausius, A kategorijos kino festivalius. "Nereikalingi žmonės" šiemet jau nuskynė laurus už geriausią režisūrą ir geriausią muziką (jos autorius - Andrius Mamontovas) Šanchajaus tarptautiniame kino festivalyje. Tai pirmasis lietuviškas filmas, nominuotas aukščiausiam kino apdovanojimui - "Oskarui" filmų užsienio kalba kategorijoje.

Nacionaline Europos kultūrų dialogo koordinavimo įstaiga paskirta Lietuvos kultūros ministerija, beje, filmo kūrimui neskyrusi nė grašio (filmas buvo sukurtas privačiomis lėšomis).

Planuose - Japonija
Briuselyje apsilankiusių žurnalistų iš Lietuvos kalbinamas M.Martinsonas prašneko apie ateities planus. Jis sakė tikrai kursiąs antrąjį filmą, stilistika ir tematika primenantį "Nereikalingus žmones". "Ne tęsinį, o antrą filmą, - pabrėžė režisierius ir pajuokavo: "Jis tikrai nesivadins "Reikalingi žmonės", nebus ir "Nereikalingi žmonės 2". Angliškame filmo pavadinime "Loss" greičiausiai bus pridėtas dvejetas". Ar dilogija virs trilogija, kūrėjas sakė šiuo metu nesąs įsitikinęs. Naujajame filme vėl vaidins A.Mamontovas ir šįkart jo personažas kalbės daug. Juostos veiksmas vėl vyks Airijoje.

Režisierius ketina kurti ir romantinę dramą "Amaja" (moters vardas, japonų kalba reiškiantis nakties lietų), kurios veiksmas vyksta Japonijoje. Scenarijus jau parašytas, filmo kūrėjai ieško rėmėjų Europoje ir Tekančios Saulės šalyje. Garsi japonų aktorė, Šanchajaus festivalio žiuri narė Kaori Momoi (Lietuvos žiūrovams žinoma iš filmų "Geišos išpažintis", "Kario šešėlis"), susižavėjusi "Nereikalingais žmonėmis" prisipažino režisieriui, kad jei šis parašytų scenarijų jai, ji būtinai nusifilmuotų jo filme. "Nuo to laiko darau ir darysiu viską, kad ši aktorė vaidintų mano filme", - sakė M.Martinsonas.

**************

http://www.lzinios.lt/lt/2008-12-08/kultura_ir_menas/nereikalingi_zmones_briuselyje.html