Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

L. Andrikienės straipsniai

« Atgal

2005-04-25
LIETUVA IR EUROPOS SĄJUNGA SUKA Į PRIEŠINGAS PUSES?

Pastaruoju metu Lietuvos valdžia vėl ėmė kalbėti apie tai, kad Lietuvoje esą per daug studentų. Negana to, primygtinai siūloma mažinti studentų priėmimo į universitetus skaičių, o universitetai raginami pritarti tokiai valdžios politikai.

Šitokia pozicija ne tik kelia rimtų abejonių dėl jos pagrįstumo, bet galėtų būti vertinama ir griežčiau, tai yra kaip politika, stumianti  Lietuvą ne tik į pasaulio, bet ir į Europos Sąjungos autsaiderių gretas.

Šiuo metu Lietuvoje yra apie 140 tūkst. studentų, kasmet į universitetus priimama apie 15-16 tūkstančių Todėl siūlymai jau šiais metais sumažinti studentų priėmimo skaičių  3-4 tūkst. reikštų, kad Lietuva suka visai į kitą pusę, nei Europos Sąjunga.

Europos Sąjunga, siekdama išlaikyti konkurencinį spaudimą pasaulyje, ėmėsi įgyvendinti Lisabonos strategiją, kurios esmė - ekonomikos augimas, darbo vietos. Tai savo ruožtu tiesiogiai siejama su parama mažam ir vidutiniam verslui, geresniu mokslinių tyrimų finansavimu, universitetų vaidmens stiprinimu. Tuo tikslu Europos Sąjungoje, kurioje šiuo metu yra apie 11 mln. studentų, jų skaičių ketinama didinti 2-3 milijonais.

Todėl Lietuvos valdžios ketinimai Europos Sąjungos kontekste atrodo ne tik neapgalvoti, bet iš esmės prieštaraujantys ES tikslams ir strategijai. Nereikėtų pamiršti ir to, kad kai kitos ES valstybės narės universitetiniam mokslui, moksliniams tyrimams skiria 3 procentus BVP, mes Lietuvoje - tik ... 0,6 procento.

Jei studentų priėmimas į Lietuvos universitetus bus sumažintas, tai neabejotinai turės ir kitų pasekmių, tai yra lietuviai išvyks studijuoti į kitas šalis, kur priėmimo į universitetus skaičius ne mažinamas, o atvirkščiai - didinamas. Studijuojančiųjų išvykimas reikš ir universitetų finansavimo mažėjimą.

Bet gal Lietuvos valdžia mano, kad mūsų šalyje jau per daug universitetinį išsilavinimą turinčių žmonių, gal manoma, kad Lietuvoje apskritai per daug kultūros, nes universitetinis išsilavinimas reiškia ne tik vienos ar kitos srities žinių bagažą, bet visų pirma - bendrą asmens kultūros, išsilavinimo lygį, gebėjimą analizuoti, apibendrinti ir savarankiškai daryti išvadas.

Mano manymu, ketinimų mažinti studentų priėmimo skaičių į Lietuvos universitetus reikia kuo greičiau atsisakyti.

Europos Parlamento narė dr. Laima Andrikienė

BNS
ELTA
OMNI laikas, 2005 m. balandžio 25 d., http://www.omni.lt/index.php?base/z_271166
"Alytaus naujienos" , 2005 m. balandžio 26 d.
"Respublika" , 2005 m. balandžio 28 d.