Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Pranešimai spaudai

« Atgal

2006-03-20
Europarlamentarė dr. L.Andrikienė ragina ES ir JAV neatidėliojant sukurti ir įgyvendinti efektyvią strategiją ir veiksmų planą demokratijai Baltarusijoje įtvirtinti

ELP-ED grupė Europos Parlamente • Spaudos tarnyba
Pranešimas spaudai
2006 03 20
Briuselis

Kovo 20 d. Europos Parlamento nariai kartu su Lietuvos Respublikos Seimo nariais ir JAV Kongreso atstovais surengė video konferenciją aptarti kovo 19 d. Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų rezultatus.

„Širdimi vakar vakare buvau Minsko Oktiabrskaja aikštėje, sniego pūgoje kartu su Baltarusijos žmonėmis, susirinkusiais taikiu būdu pareikšti, kad rinkimai buvo nedemokratiški, nelaisvi ir nesąžiningi. Bet jau šiandien reikia ne emocijų, o konstruktyvaus rezultatų aptarimo ir svarbiausia - idėjų, kokia turėtų būti ES politika Baltarusijos atžvilgiu artimiausioje ir tolimesnėje ateityje", - pažymėjo video konferencijoje dalyvavusi Lietuvos atstovė Europos Parlamente Laima Andrikienė.

Video konferencijos dalyviai vadino rinkimus nedemokratiškais, nelaisvais ir nesąžiningais. Jie reikalavo nedelsiant išlaisvinti per rinkiminę kampaniją ir po jos sulaikytus ir įkalintus opozicijos atstovus.

"Europos Sąjungoje jau yra pirmosios reakcijos. Aš pilnai pritariu Europos Parlamento užsienio reikalų komiteto pirmininko Elmaro Broko pareiškimui, kad šie rinkimai yra klastotė, kad tai - tik rinkimų farsas. Tai buvo klasikiniai  komunistiniai rinkimai, kuriuos mes turėdavome prieš keletą dešimtmečių sovietinės okupacijos metais", - teigė L.Andrikienė. Be to, Lietuvos europarlamentarė pabrėžė, kad jai kelia nerimą stebėtojų iš Rusijos pareiškimai neva rinkimai buvę laisvi ir sąžiningi. „A.Lukašenkos režimą remia Rusija, ir tai kelia mūsų susirūpinimą, nes Rusija yra ES strateginė partnerė", - kalbėjo L.Andrikienė.

"Baltarusija yra mūsų, Lietuvos, tuo pačiu ir ES kaimynė. Mūsų visų interesas yra demokratinė Baltarusija, saugumas ir stabilumas šiame regione. Todėl ES ir jos sąjungininkams, pirmiausia JAV itin svarbu sukurti ir įgyvendinti efektyvią strategiją ir veiksmų planą  Baltarusijos atžvilgiu, kurie užtikrintų demokratijos pergalę šioje šalyje. Mūsų veiksmai paprastai vėluoja, esame neryžtingi, ir todėl mūsų strategija ir taktika  duoda mažą efektą", - teigė Lietuvos europarlamentarė.

Pasak L.Andrikienės, ypač svarbu Baltarusijos žmonėms teikti objektyvią ir neiškraipytą informaciją. Todėl galingo radijo ir televizijos programų iš ES retransliavimo centro įkūrimas, pavyzdžiui, Lietuvoje būtų labai reikšmingas žingsnis skatinant demokratinius procesus Baltarusijos visuomenėje.

"Demokratijos įtvirtinimas - nevienadienis procesas, todėl kolegų siūlymus sudaryti totalitarinio režimo rėmėjų sąrašą ir jiems neišduoti ES valstybių vizų, o taip pat palengvinti ES vizų išdavimo tvarką studentams, jaunimo, demokratinių organizacijų atstovams papildyčiau dar vienu, t.y., kad ES ir JAV turėtų imtis užtikrinti objektyvios informacijos sklaidą Baltarusijoje, kad visa Baltarusija girdėtų laisvojo pasaulio žodį" - teigė L.Andrikienė.