Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Pranešimai spaudai

« Atgal

2008-12-18
Sacharovo premijai - 20 metų: 2008-ųjų laureatas Hu Jia tebėra įkalintas Kinijos kalėjime

Europos Parlamentas
Briuselis , 2008 m. gruodžio 17 d.

Sacharovo premijai - 20 metų: 2008-ųjų laureatas Hu Jia tebėra įkalintas Kinijos kalėjime.
Dr. Laima Andrikienė

Trečiadienį Europos Parlamento plenarinės sesijos Strasbūre metu vyko A. Sacharovo premijos 20-ųjų metinių minėjimas ir premijos įteikimo ceremonija. 2008 m. Sacharovo premijos laureatas, Kinijos žmogaus teisių gynėjas Hu Jia negalėjo asmeniškai dalyvauti premijos įteikimo ceremonijoje, nes jis nuteistas ir įkalintas Kinijoje.

„ELP-ED grupės ir savo, Europos Parlamento narės, vardu išreiškiu didelį susirūpinimą, kad mūsų laureatas Hu Jia šiandien negalėjo būti su mumis ir asmeniškai priimti jam skirtą apdovanojimą. Hu Jia yra kalėjime už žmogaus teisių - žodžio, minties laisvę ir vieną tokių pamatinių teisių kaip teisė į sveikatos apsaugą - gynimą Kinijoje", - sakė ELP-ED pagrindinė pranešėja žmogaus teisių klausimais dr. Laima Andrikienė.

 „Mes sveikiname visus A.Sacharovo premijos laureatus - Kinijos demokratinio judėjimo tėvą Wei Jingsheng, Baltarusijos demokratinės opozicijos lyderį Aleksandrą Milinkevičių, Baltarusijos žurnalistų asociaciją ir jos lyderę Žaną Litviną, Salih Mahmoud Mohamed Osman iš Sudano ir kitus, kurie su mumis ir Andrejaus Sacharovo našle ponia Elena Bonner švenčia A.Sacharovo premijos 20-ąsias metines", - sveikino dalyvius Laima Andrikienė.

„Deja, Hu Jia nėra vienintelis A.Sacharovo premijos laureatas, kuriam prieš jo (ar jos) valią buvo uždrausta atvykti į Strasbūrą. Aung San Suu Kyi, Oswaldo Payá ir Damas de Blanco taip pat nebuvo leista vykti į Strasbūrą ir dalyvauti A.Sacharovo premijos įteikimo ceremonijoje. Praėjusią savaitę mes minėjome jau 60-ąsias Jungtinių Tautų Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos metines, tačiau daugelyje šalių žmogaus teisės vis dar yra negerbiamos ir grubiai pažeidžiamos", - pažymėjo Laima Andrikienė.

Ankstesniųjų metų laureatai Aung San Suu Kyi (1990) yra namų arešte Birmoje / Mianmare, o Oswaldo Payá (2002) ir Damas de Blanco (2005) Kubos valdžia neleido išvykti iš Havanos. Damas de Blanco iki šiol A. Sacharovo premija neįteikta, nors Europos Parlamentas ją skyrė jau prieš trejus metus.

Hu Jia, gynusį sergančiųjų AIDS teises ir kovojusį dėl aplinkosaugos, Europos Parlamentas nusprendė nominuoti A.Sacharovo premijai nepaisydamas įspėjimų iš Pekino, kad ši nominacija pakenks Kinijos santykiams su Europos Sąjunga. Praeitais metais Europos Parlamento Žmogaus teisių pakomitečio posėdyje video konferencijos metu Hu Jia liudijo apie žmogaus teisių padėtį Kinijoje prieš olimpines žaidynes, ir greitai po to jis buvo įkalintas ir nuteistas trejiems su puse metų apkaltinus „valstybinio perversmo kurstymu".

A.Sacharovo premiją įsteigė Europos Parlamento Žmogaus teisių pakomitetis 1988 m., pavadindamas ją Rusijos disidento Andrejaus Sacharovo vardu. Europos Parlamentas kasmet skiria šią premiją už minties laisvę žmonėms, kurie paskyrė savo gyvenimą žmogaus  teisių ir bendrųjų demokratinių vertybių gynimui, religijos laisvės ir tolerancijos, žodžio ir spaudos laisvės, susitaikymo ir minties laisvės principams apginti.

Daugiau informacijos:
Živilė Didžgalvienė, ELP-ED grupės spaudos tarnyba,
Tel: +32-475-751627

EP narė Laima Andrikienė yra žmogaus teisių koordinatorė ELP-ED grupėje.
ELP-ED grupė yra didžiausia politinė grupė Europos Parlamente, turinti 288 narius iš visų 27 valstybių narių.