Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Pranešimai spaudai

« Atgal

2008-12-05
Lietuviškas filmas „Nereikalingi žmonės" - Europos Parlamente

Europos Parlamentas

Briuselis , 2008 m. gruodžio 5 d.

Lietuviškas filmas „Nereikalingi žmonės" - Europos Parlamente

Ketvirtadienio (gruodžio 4 d.) vakarą Europos Parlamento salė, pavadinta garsaus dirigento Yehudi Menuhino vardu, buvo pilna. Čia, dalyvaujant filmo režisieriui Mariui Martinsons, buvo demonstruojamas lietuviškas filmas „Nereikalingi žmonės". Į filmo, šiemet jau nuskynusio laurus už geriausią režisūrą ir geriausią muziką (muzikos autorius - Andrius Mamontovas) Šanchajaus tarptautiniame kino festivalyje, peržiūrą Europos Parlamente susirinko Briuselyje dirbantys lietuviai, kino meno gerbėjai iš kitų šalių, kino kritikai.

„Šis renginys - tai Europos filmų festivalio, skirto kultūrų dialogui, dalis. Europos Sąjunga 2008-uosius metus yra paskelbusi kultūrų dialogo metais. Europos filmų festivalis jau visus metus vyksta Europos Parlamente, ir „Nereikalingi žmonės" tapo reikšmingu šio festivalio akcentu", - sakė renginio globėja, Europos Parlamento narė iš Lietuvos Laima Andrikienė. Šia proga L.Andrikienės kvietimu Briuselyje vieši ir grupė žurnalistų iš Lietuvos, rašančių kultūros temomis, taip pat kino meno atstovai.

"Šiuo metu aš turėčiau jau būti virš Atlanto - skristi į Los Andželą pristatyti savo filmą, tačiau aš esu labai laimingas būdamas čia, su Jumis", - kreipėsi į gausią žiūrovų publiką filmo kūrėjas Maris Martinsons. "Filmas "Nereikalingi žmonės" kalba apie daug skaudžių temų: emigraciją, sudėtingus žmonių santykius, jų nuopuolius ir viltį, atsakomybės už savo padarytas klaidas suvokimą bei bandymą tas klaidas ištaisyti. Šio filmo istorija neturi laimingos pabaigos, nors ir skaudi, bet tai tikroji filmo pabaiga. Tačiau suteikiama viltis, kad sulaužyto likimo herojų vaikų ateitis bus geresnė, jie turės gražesnį gyvenimą ir taps geresniais žmonėmis. Man šis filmas yra labai svarbus, tikiuosi, kad ir Jums tokiu taps", - kalbėjo režisierius.

Filmo peržiūrą atidariusi europarlamentarė Laima Andrikienė pabrėžė, kad šis filmas pateikia kelias šiuolaikinei visuomenei aktualias politines, ekonomines ir kultūrines linijas. "Viena iš jų yra emigracija", - kalbėjo Lietuvos atstovė. Pasak Europos Parlamento narės, per beveik dvidešimt Lietuvos nepriklausomybės metų, žmonėms emigruojant į Jungtinę Karalystę, Airiją, Ispaniją, JAV, Lietuva prarado apie 1 milijoną gyventojų. "Tokiai mažai šaliai, kaip Lietuva, tai yra didžiulis skaičius. Žmonės ieško geresnio gyvenimo kitose šalyse. Kas tai yra būti emigrantu, kaip emigracija keičia mūsų elgesį ir mąstymą - visa tai yra šiame filme", kalbėjo L.Andrikienė.

"Taip pat aiškiai matomos žmogiškųjų santykių bei mūsų ateities - vaikų, kurie kartais yra daugelio žmonių vienintelė gyvenimo viltis, linijos. Šis filmas yra apie žmogaus ieškojimus, bandymus rasti tą, teisingą kelią. Vieniems jis ilgesnis, su daug šalutinių takelių, klystkelių ir pelkių, reikalaujantis įveikti didelį skaičių iššūkių, kol tikėjimas, meilė ir viltis ateina jiems į pagalbą", - kalbėjo L.Andrikienė

Viena renginio iniciatorių, Lietuvos kultūros atašė Vida Gražienė pabrėžė Kultūrų dialogo svarbą modernioje Europos visuomenėje. "Džiugu, kad Europos Sąjungoje šie, 2008 metai, yra paskelbti Kultūrų dialogo metais. ES įsteigė specialią programą kultūrų dialogo tarp valstybių narių skatinimui bei vystymui. Vykstant sudėtingiems globalizacijos procesams svarbu ne tik išsaugoti savo nacionalinį identitetą, bet ir būtina įsigilinti į kitų tautų kultūrinę specifiką, problemas, suprasti vieni kitų skirtumus bei panašumus, ir tik tada tarp tautų galės vykti dialogas, o ne monologas. Todėl būtina siekti, kad ES šūkis "Vienybė įvairovėje" būtų iš tiesų įgyvendintas", - kalbėjo V.Gražienė.

Filmo "Nereikalingi žmonės" peržiūra Europos Parlamente įvyko Giotes Instituto, LR nuolatinės atstovybės prie ES ir Europos Parlamento narės L.Andrikienės iniciatyva bei pastangomis.

Filmas „Nereikalingi žmonės" yra nominuotas aukščiausiam kino apdovanojimui - Oskarui (užsienio kalbos Oskarui). Tai - pirmasis lietuviškas filmas, pristatytas tokiam apdovanojimui.

Daugiau informacijos:
Živilė Didžgalvienė, ELP-ED Spaudos tarnyba, Tel: +32-475-751627