Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Pranešimai spaudai

« Atgal

2008-04-21
Dr. Laima Andrikienė: „Iš savo patyrimo žinome: geriau vieną kartą pamatyti ES, negu šimtą kartų apie ją išgirsti"

Balandžio 21 d. Europos Parlamente vyko diskusijos dėl Šengeno vizų kainų Baltarusijos ir Ukrainos piliečiams. Europos Komisijos atstovas Jacques Barrot (Žakas Baro) padarė pareiškimą šiuo klausimu.

Diskusiją inicijavo EP nariai, pradėję parašų rinkimo kampaniją, siekdami sumažinti Šengeno vizų kainas baltarusiams. Jei daugiau nei pusė iš 785 Europos Parlamento narių iki gegužės pradžios pasirašys rezoliuciją su šiuo pasiūlymu, jis bus pateiktas ES Tarybai. Iki šiol yra surinkta apie 140 parašų. Procesas juda lėtai.

ES valstybės 2007 m. padidino baltarusiams mokestį už vizas nuo 35 eurų iki 60 eurų, todėl nuo 2008 m. Baltarusijos piliečiai turi mokėti 60 eurų už vizas netgi keliaudami į kaimynines valstybes. Tuo tarpu Ukrainos, Gruzijos, Moldovos ir Rusijos piliečiai moka 35 eurus už vizas, remdamiesi dvišaliais susitarimais, pasirašytais su Europos Sąjunga.

Tikimasi, kad Europos Parlamento prezidentas Hans Gert Poettering artimiausiu metu dėl šios problemos sprendimo raštu kreipsis į Europos Komisijos vadovą Jose Manuel Durao Barroso.

---------------------------------------------------------------------

Pirmadienį kalbėdama Europos Parlamento plenarinėje sesijoje, kurioje buvo svarstomas vizų kainų baltarusiams ir ukrainiečiams klausimas, Lietuvos atstovė Europos Parlamente dr. Laima Andrikienė pasakė:

„Ką bekalbėtume šiandien apie vizų kainas baltarusiams ir ukrainiečiams, aišku viena - šioje srityje būtini neatidėliotini sprendimai, ir juos turi priimti ES.

Neketinu sulyginti šiandieninių Ukrainos ir Baltarusijos, skirtumas tarp jų - milžiniškas, nes Ukraina aiškiai ir nedviprasmiškai eina demokratijos, eurointegracijos keliu, o Baltarusijoje savo pozicijų nenori užleisti autoritarinis A.Lukašenkos režimas. ES su Ukraina pasirašė naują vizų režimo palengvinimo susitarimą, kaip ir su Rusija, Moldova, vakarų Balkanų valstybėmis, o su Baltarusija net derybos dėl tokio susitarimo nepradėtos, nes A.Lukašenka nesuinteresuotas, kad Baltarusijos piliečiai pamatytų, kaip gyvena laisvasis pasaulis ir svarbiausia - kad jis gyvena daug geriau nei baltarusiai", - sakė Laima Andrikienė.

Europarlamentarė pažymėjo ir tai, kad „Vizų kainų klausimas išlieka aktualus kalbant ne tik apie Baltarusiją, bet ir apie Ukrainą. Faktas, kad Ukrainos piliečiai už Šengeno vizą moka 35 eurus, dar neišsprendžia problemos, nes vizų palengvinimo režimas galioja tik nedidelėms Ukrainos piliečių grupėms. O Baltarusijos atvejis dar iškalbingesnis - baltarusiai už Šengeno vizą moka brangiausiai - 60 eurų, tiksliau - tai yra kaina, kurią jie moka už A.Lukašenkos diktatūrą".

„Ar tokia ES vizų politika yra adekvati padėčiai ES rytiniame pasienyje? Manau, kad ne. Statistika rodo, kad Lenkija viena kasmet vien Ukrainos piliečiams išduoda apie 600 000 vizų, kai visos Šengeno valstybės kartu paėmus - 300 000. Prieš tapdamos Šengeno erdvės dalimi Lietuva, Latvija, Lenkija buvo nustačiusios labai mažas vizų kainas Baltarusijos piliečiams: Lenkija ir Lietuva - vos 5 eurus, Latvija iš viso nemokamai išduodavo vizas. Lenkija, Lietuva ir Latvija kasmet baltarusiams išduodavo 400 000 vizų, ir tai yra tris kartus daugiau nei išduodavo visos senosios Šengeno valstybės kartu paėmus", - pastebėjo dr. Laima Andrikienė.

Lietuvos atstovė klausė savo kolegų: „Sakykite, ar mums patinka tai, kad vos 26 proc. Baltarusijos piliečių kada nors yra buvę bent vienoje ES valstybėje, o 60 proc. baltarusių per pastaruosius trejus metus nė karto nebuvo susitikę su užsieniečiu? Žinoma, kad ne!".

„Mes, ES turime rasti efektyvų šios problemos sprendimo būdą, nes iš savo patyrimo žinome: geriau vieną kartą pamatyti ES, negu šimtą kartų apie ją išgirsti", - kalbėjo L.Andrikienė.

-----------------------------------------

Priminsime, kad viza Baltarusijos piliečiams į Šengeno zonos valstybes, įskaitant Lietuvą, Latviją, Lenkiją, nuo 2007 m. gruodžio pabaigos kainuoja 60 eurų – tiek vienkartinė, tiek daugkartinė.

2008 m. vasarį Baltarusija pabrangino vizas naujų Šengeno narių – Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos – piliečiams. Dabar šių šalių gyventojai, pageidaujantys gauti daugkartinę vizą (šešiems mėnesiams arba metams), privalo mokėti 150 eurų. Vienkartinė viza Lietuvos piliečiams pabrango iki 25 eurų.

Įsigiję vizą Šengeno valstybių piliečiai gali vykti tik į Baltarusiją. Tuo tarpu Baltarusijos gyventojai, įsigiję vizą už 60 eurų, gali vykti į visas Šengeno erdvės valstybes.

Dėl pabrangusių Šengeno vizų Baltarusijos opozicija kaltina A.Lukašenką ir jo režimą, jų nenorą artimiau bendrauti su Europos Sąjunga, o A.Lukašenkos režimas, pabranginęs vizas Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos piliečiams, dėl savo veiksmų apkaltino Europos Sąjungą.

EP narės dr. Laimos Andrikienės biuras Strasbūre

Daugiau informacijos:
Ieva Staniulytė
Strasbūras
Tel. + 33 3 8817 7858