Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Naujienos

« Atgal

2005-12-08
Mokslas ir verslas: ar ne laikas rimtai partnerystei?

Mokslas ir verslas: ar ne laikas rimtai partnerystei?

Taip jau sutapo, kad tuo pat metu, kai Lietuvos Seime vyko diskusija dėl Europos Komisijos planuojamų darbų 2006 m. ir Europos Komisijos narės, atsakingos už informacinę visuomenę ir žiniaskalaidą, Viviane Reding pranešimo, akcentuojančio būtinas žymiai didesnes investicijas į mokslą, Kaune, Kauno pramonės, prekybos ir amatų rūmuose buvo rengiamasi diskusijai „Universitetų ir verslo sąveikos stiprinimas siekiant, kad Lietuva taptų konkurencinga ir dinamiška valstybe".

Šis sutapimas nėra atsitiktinis. Diskusijos įkvėpėja ir moderatorė EP narė Dr. Laima Andrikienė neabejinga mokslo ir jo vietos valstybėje temai. Ne veltui į politiką ji sugrįžo iš pedagoginės ir mokslinės veiklos. Lisabonos strategijai ir Lietuvos mokslo politikai ji skyrė ne vieną diskusiją su šią politiką formuojančiomis ir įgyvendinančiomis institucijomis, jų vadovais ir ekspertais. Diskusijos vyko universitetų bendruomenių, intelektualų ir visuomenės susibūrimuose Vilniuje, Šiauliuose ir Kaune.

EP narė aktyviai parėmė NVO iniciatyvą ir peticiją, kuria 23 Lietuvos nevyriausybinės organizacijos paragino Lietuvos Respublikos Vyriausybę ir Seimą užtikrinti, kad 2007-2013 metų naujajame finansiniame laikotarpyje bent 10 proc. lėšų būtų skirta švietimui, mokslo plėtrai ir žinių visuomenės kūrimui, kad lėšos būtų skirstomos skaidriai.

Gruodžio 8 d. įvykusioje diskusijoje Kaune šįsyk pagrindiniai kalbėtojai buvo trys: du Briuselio ekspertai - Vilniaus universiteto profesorius habil. dr. Vytautas Daujotis ir Kauno technologijos universiteto profesorius habil. dr. Robertas Jucevičius, taip pat EP narė dr. Laima Andrikienė. Nepaprastą susidomėjimą šia diskusija parodė Kauno verslo elitas ir akademinė bendruomenė. Kauno pramonės, prekybos ir amatų rūmų darbuotojai tokį visuomenės susidomėjimą sakė regintys retai - norintiems dalyvauti pritrūko kėdžių. Žiniasklaida iš diskusijos ir prelegentų kryptingai mėgino išsiaiškinti lietuviško mokslo ir verslo dialogo ir bendradarbiavimo trukdžius. Kiek jiems tai pavyko, stebėsime publikacijose, nors dalis trukdžių buvo atvirai įvardinti.

Žinoma, turėti iliuzijų, kad diskusija iš karto ir visiems laikams pakeis egzistuojantį verslo struktūrų nepasitikėjimą nacionaliniu mokslu ir atvirkščiai, neverta. Tad tikėtina, kad dar teks su širdgėla stebėti, kaip Lietuvos nacionalinio mokslo pasiekimai ir inovacijos į Lietuvą jau išbandyti ateis per kitas šalis, o Lietuvos verslas liks pasmerktas pėdinti atsiliekančiųjų diegiant naujas technologijas gretose, o tai reikštų autsaiderio pozicijas ir siekiant lyderystės versle ir, žinoma, pelno. Bet stengtis, skatinant dialogą ir pokyčius, nebajotinai reikia.

Ramunė Trakymienė