Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Naujienos

« Atgal

2005-12-07
Kaip Jūs balsuotumėte už Duomenų apsaugos direktyvą: už ar prieš?

Jau kitą savaitę Europos Parlamentas turėtų balsuoti dėl Duomenų apsaugos direktyvos. Direktyva numato, kad bus registruojami ir saugomi visų 450 milijonų ES valstybių narių gyventojų telefonų skambučiai ir interneto žinutės, jų lankymasis interneto svetainėse. Siūloma neįrašinėti pokalbių ar žinučių turinio, bet fiksuoti pokalbių laiką, vietą, trukmę ir pan. Ambicingas planas, ar ne?
Europos Sąjungai pirmininkaujanti Jungtinė Karalystė pateikia šį dokumentą kaip labai svarbią kovos su tarptautiniu terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu priemonę, be kurios kovoti su terorizmu yra niekas kitas kaip kovoti su priešu surištomis rankomis. Be to, bandoma pasiekti, kad šis dokumentas turėtų direktyvos rangą ir būtų priimtas dviejų ES institucijų - Tarybos ir Europos Parlamento bendru sprendimu. Europos Parlamentui daromas spaudimas, kad šį dokumentą priimtų vienu (pirmu ir paskutiniu skaitymu), t.y. gruodžio 13 d., jau kitą savaitę.
Kartu su grupe Europos liaudies partijos frakcijos kolegų šią savaitę bandome pasiekti, kad: 1) pirmasis Direktyvos projekto skaitymas Europos Parlamente netaptų paskutiniu. Turėtų įvykti trys skaitymai, ir tik trečiojo metu Europos Parlamentas turėtų priimti galutinį sprendimą; 2) turime išsiaiškinti, kas apmokės duomenų registravimą ir saugojimą; 3) turime žinoti, kokiais nusikaltimais įtariant žmogų bus galima išslaptinti jo duomenis apie pokalbius telefonu ir internetu.
Kaip jau minėjau, siūlymai fiksuoti telefonų (ir fiksuotų, ir mobiliųjų) skambučius (numerius, pokalbio trukmę, datą ir laiką), interneto žinutes (neįrašinėjant jų turinio), lankymąsi interneto svetainėse ir šiuos duomenis saugoti iki dvejų metų pateikiami kaip efektyvi kovos su tarptautiniu terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu priemonė. Ar tikrai taip? Kas padarė tokį tyrimą ir gali tvirtinti, kad šios Direktyvos įgyvendinimas padės užkardyti terorizmą ir nusikalstamumą? Bent man tokios studijos matyti neteko.
Nuomonių įvairovė ES buvo ir tebėra labai didelė: siūloma saugoti duomenis 15 metų (Lenkijos teisingumo ministro pasiūlymas), nuo 6 iki 24 mėnesių (Tarybos pasiūlymas, kurį remia ir Lietuva), vienerius metus (Europos Parlamento preliminari pozicija), o, pavyzdžiui, Airijos teisingumo ministras pareiškė, kad jei tokia Direktyva bus patvirtinta Europos Parlamento, Airija kreipsis į Europos Teisingumo teismą. Europos Parlamente liberalai, matyt, pasisakys prieš, socialistai - už, o mano centro dešinės  Europos liaudies partijos frakcija dėl šio klausimo diskutuos trečiadienį, gruodžio 7 dieną.
Bent man atrodo, kad kol nuomonės ir pozicijos yra tokios skirtingos, sunku tikėtis, kad jau kitą savaitę Europos Parlamentas ryšis priimti sprendimą šiuo opiu klausimu.
Be to, Direktyvos projektas numato, kad telekomunikacijų ir interneto bendrovės būtų įpareigotos registruoti visus susijungimus ir prisijungimus ir juos saugoti. Šios bendrovės kaip tik ir pasisako prieš Duomenų apsaugos direktyvą, motyvuodamos, kad žymiai išaugs jų išlaidos, be to, bus prarastas klientų pasitikėjimas dėl telefono ir interneto pokalbių privatumo, slaptumo.
Man, tiesą pasakius, labai nepatraukliai atrodo telefonų ar interneto pokalbių fiksavimas (tegul ir neįrašinėjant jų turinio), nes primena dar tokius nesenus totalinio klausymosi laikus ir santvarką, kurioje mes gyvenome.
Kita vertus, labai nepatinka ir nekaltų žmonių žūtys metro, geležinkelio stotyse, pagaliau - visos tarptautinių teroristų operacijos, ir esu įsitikinusi, kad turime rasti joms reikiamą priešnuodį.
Įdomu, ką interneto rašytojai ir skaitytojai galvoja šiuo klausimu? Kaip Jūs balsuotumėte: už ar prieš Duomenų apsaugos direktyvą?