Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Naujienos

« Atgal

2005-12-06
Laima Andrikienė dėl Duomenų apsaugos direktyvos

Laimos Andrikienės komentaras dėl Duomenų apsaugos direktyvos
Briuselis
2005 12 06

Nesu nusprendusi, kaip balsuosiu kitą savaitę plenarinėje sesijoje dėl Duomenų apsaugos direktyvos. Siūlymai fiksuoti telefonų (ir fiksuotų, ir mobiliųjų) skambučius (numerius, pokalbio trukmę), interneto žinutes (neįrašinėjant jų turinio) ir juos saugoti iki dvejų metų pateikiami kaip efektyvi kovos su tarptautiniu terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu priemonė.
Pažymėsiu, kad nuomonių įvairovė buvo ir tebėra labai didelė: siūloma saugoti duomenis 15 metų (Lenkijos teisingumo ministro pasiūlymas), nuo 6 iki 24 mėnesių (Tarybos pasiūlymas, kurį remia ir Lietuva) ir vienerius metus (Europos Parlamento pozicija), o, pavyzdžiui, Airijos teisingumo ministras pareiškė, kad jei tokia Direktyva bus patvirtinta Europos Parlamento, Airija kreipsis į Europos Teisingumo teismą.
Kol nuomonės ir pozicijos yra tokios skirtingos, sunku tikėtis, kad jau kitą savaitę Europos Parlamentas ryšis priimti sprendimą šiuo opiu klausimu.
Be to, Direktyvos projektas numato, kad telekomunikacijų, interneto bendrovės, teikiančios telefonijos paslaugas, būtų įpareigotos fiksuoti skambučius ir juos saugoti. Pastarosios kaip tik ir pasisako prieš Duomenų apsaugos direktyvą, motyvuodamos, kad žymiai išaugs jų išlaidos, be to, bus prarastas klientų pasitikėjimas dėl telefono ir interneto pokalbių privatumo, slaptumo.
Man, tiesą pasakius, labai nepatraukliai atrodo telefonų ar interneto pokalbių fiksavimas (tegul ir neįrašinėjant jų turinio), nes primena dar tokius nesenus totalinio klausymosi laikus ir santvarką, kurioje mes gyvenome.
Kita vertus, labai nepatinka ir nekaltų žmonių žūtys metro, geležinkelio stotyse, pagaliau - visos tarptautinių teroristų operacijos, ir esu įsitikinusi, kad turime rasti joms reikiamą priešnuodį.
Žinau, kad rytoj frakcijoje (Europos liaudies partijos frakcijoje) apie tai kalbėsime ir tikiu, kad rasime teisingą sprendimą šiuo svarbiu klausimu.