Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Naujienos

« Atgal

2005-11-18
Laimos Andrikienės komentaras "Šiaulių kraštui" apie Lietuvos žaliųjų judėjimą

Negaliu komentuoti apie Šiaulių žaliuosius, nežinau jų veiklos, tačiau Europos Parlamente ketvirta pagal dydį frakcija vadinasi Žaliųjų frakcija / Laisvasis Europos aljansas. Šią frakciją ir sudaro jos pavadinime įrašytos dvi Europos politinės šeimos ar partijos. Šios kadencijos Europos Parlamente šią frakciją sudaro 42 nariai (iš viso Europos Parlamente yra 732 nariai). Joje nėra nė vieno Lietuvos atstovo, tačiau, pavyzdžiui, Latvijos rusų atstovė, kuri daugiausia kalba apie rusų diskriminavimą Latvijoje ir Estijoje, Tatjana Ždanoka įsijungė kaip tik į Europos Parlamento Žaliųjų frakciją/ Europos laisvąjį aljansą.

Ši frakcija skelbia, kad jos tikslai yra šie: 1) kurti visuomenę, gerbiančią pamatines žmogaus teises ir teisingumą aplinkosaugoje (teisę į apsisprendimą, prieglobstį, gerą sveikatą, švietimą, kultūrą ir aukštą gyvenimo kokybę); 2) kurti subsidiarumo principu pagrįstą laisvų žmonių Europos Sąjungą, kurie tiki žmonių tarpusavio ir visų pasaulio žmonių solidarumu; 3) gilinti demokratiją decentralizacijos ir žmonių tiesioginio dalyvavimo jiems svarbių sprendimų priėmime būdu, padaryti Europos Komisiją pilnai atskaitingą Europos Parlamentui ir t.t. 

Šios frakcijos atstovai yra radikalūs, nevengia konfrontacijų, tačiau didelės įtakos neturi, nes frakcija yra nedidėlė. Man patinka jų atstovų pasisakymai žmonių teisių klausimais, šioje srityje man jų veikla atrodo ne tik priimtina, bet ir remtina.

Lietuvos Žaliųjų atstovą teko matyti ir girdėti Europos Parlamente šiais metais, kuomet parlamentarų intergrupė Baltijos Europa (kurios vicepirmininkė esu) svarstė Baltijos jūros aplinkosaugos problemas. Turiu pripažinti, kad Lietuvos atstovo pasisakymas buvo įdomus ir svarbus. Priminsiu, kad į Baltijos Europos intergrupę yra susijungę aplink Baltijos jūrą esančių ES valstybių narių, taip pat ir Lietuvos, europarlamentarai, be to, joje dirba ir kai kurie kiti mūsų kolegos iš Jungtinės Karalystės, Vengrijos ir kitu šalių.

O namuose, Lietuvoje, man teko iš arti stebėti žaliųjų veiklą ten, kur gyvenu, t.y. Vilniuje. Gyvenu Pilaitės mikrorajone, kur grupė žmonių norėjo įkurti golfo lauką. Tačiau žalieji sugebėjo išvystyti didelę parašų rinkimo kampaniją tarp gyventojų, organizuoti kitas pilietinio nepasitenkinimo akcijas, net kreipimąsi į teismą, ir Pilaitės golfo lauko projektas, atrodo, jau numarintas. Vietoje to ten gyvuos toks aplaužytas ir apšnerkštas miškelis bei piktžolių pilni laukai, kuriuose aplinkiniai gyventojai nesibodi išpilti šiukšles, bet už tai turi kur vesti pasivaikščioti šunis, ir kaip žalieji sakė, „bus kur nusileisti praskrendančiam gandrui". O įvertinus prastą Lietuvos ir Vilniaus demografinę situaciją, tai, jog daugiau žmonių miršta nei gimsta, gal ir gerai, kad gandrai praskrisdami nusileis, gal ką nors paliks po kopūstų lapais...".

2005 11 17
Strasbūras