Europos Parlamento narės
dr. Laimos Andrikienės biuras
Šv. Ignoto g. 1, 01120 Vilnius
Tel. (5) 212 23 60
El.paštas info@laimaandrikiene.lt

Naujienos

« Atgal

2005-11-10
Europarlamentarė dr. L.Andrikienė: Ar gruodį įvyksiantys Kazachstano prezidento rinkimai bus laisvi ir sąžiningi?

Europos Parlamento

ELP - ED grupės spaudos tarnybos pranešimas

2005 11 10

Lapkričio 10 d. Lietuvos atstovės dr. Laimos Andrikienės iniciatyva Europos Parlamente buvo surengta konferencija, skirta šių metų gruodžio 4 d. įvyksiantiems Kazachstano prezidento rinkimams. Europos Parlamento nariai Vytautas Landsbergis (Lietuva), Alejo Vidal-Quadras Roca (Ispanija), Joao de Deus Pinheiro (Portugalija), Gyorgy Schopflin (Vengrija), Charles Tannock (Jungtinė Karalystė), Janusz Wojciechowski (Lenkija), Kazachstano demokratinės opozicijos atstovai, nepriklausomi žurnalistai bei žmogaus teisių gynėjai aptarė esamą politinę situaciją, spaudos laisvės padėtį, pilietinės visuomenės vystymąsi Kazachstane. Konferencijos dalyviai išreiškė susirūpinimą dėl galimo esamos valdžios įsikišimo siekiant įtakoti rinkimų rezultatus.

Diskusijose pasisakiusi L.Andrikienė pastebėjo, kad demokratijos plėtra, pažanga žmogaus teisių apsaugos srityje Kazachstane yra žymiai lėtesnė nei rinkos ekonomikos plėtra šioje šalyje.

"Informacija, Europos Parlamentą pasiekianti iš Kazachstano yra skirtinga: nepriklausomos žiniasklaidos situacija blogėja, keletas laikraščių buvo uždrausti remiantis abejotinais teismų sprendimais. Kelia susirūpinimą politinių laisvių situacija, demokratinės opozicijos atstovai yra suimami, nors, tuo pačiu, reikėtų paminėti ir keletą pozityvių aspektų - moratoriumo įvedimą mirties bausmės vykdymui ar ombudsmeno pareigybės sukūrimą" - teigė L.Andrikienė.

"Kazachstanas yra labai svarbi valstybė Europos Sąjungai. Gruodį šios valstybės piliečiai rinks prezidentą. Ir šie rinkimai, kaip ir visi rinkimai privalo būti laisvi ir sąžiningi. To mes siekiame visose šalyse, taip pat ir Kazachstane" - pabrėžė Lietuvos atstovė L.Andrikienė.

Tarptautinės žurnalistų federacijos atstovas Olivier Money-Kyrle labai kritiškai pasisakė apie spaudos laisvės situaciją Kazachstane. "Šalį pilnai kontroliuoja Prezidentas ir artimiausi jo šeimos nariai. Taip, yra pliuralizmas, tačiau visa spauda yra kontroliuojama ir be kliūčių veikia tik ta žiniasklaida, kuri liaupsina prezidento Nazarbajevo valdžią" - teigė pranešėjas.

Klausymuose taip pat dalyvavo didelė Kazachstano vyriausybės ir parlamento atstovų delegacija, vadovaujama Užsienio reikalų ministro pirmojo pavaduotojo, prezidento Nazarbajevo žento Rakhat Alijevo.

Šių metų gruodžio 4 d. vyksiančius rinkimus stebės Europos Parlamento stebėtojų delegacija.

Daugiau informacijos:

Ž.Didžgalvienė, tel.: 00 32 475751627